Uzatváracie ventily a ventily sú uzatváracie ventily a sú to dva najbežnejšie typy ventilov. Od vzhľadu,posúvačje kratší a vyšší ako uzatvárací ventil, najmä stúpajúci driekový ventil vyžaduje väčší výškový priestor. Okrem toho má tesniaca plocha posúvača určitú samotesniacu schopnosť a jadro ventilu posúvača je v tesnom kontakte s tesniacou plochou sedla ventilu stredným tlakom, aby sa dosiahla tesnosť a tesnosť. Keď je nútené zatváranie nadmerné alebo sa cievka s veľkou zmenou teploty ľahko zasekne. Preto vysoká teplota a vysoký tlak klinposúvačeprijali určité opatrenia, aby zabránili zaseknutiu jadra ventilu v štruktúre. Keď je posúvač otvorený a zatvorený, jadro ventilu a tesniaca plocha sedla ventilu sú vždy v kontakte a navzájom sa otierajú, takže tesniaca plocha sa ľahko opotrebuje, najmä keď je ventil blízko uzavretého stavu, tlak rozdiel medzi prednou a zadnou časťou jadra ventilu je veľký a opotrebovanie tesniacej plochy je vážnejšie. V porovnaní s guľovým ventilom je hlavnou výhodouposúvačje, že odpor prúdenia tekutiny je malý, sila otvárania a zatvárania je malá a médium môže prúdiť v dvoch smeroch. Nevýhodou je, že konštrukcia je zložitá, výškový rozmer je veľký a tesniaca plocha sa ľahko opotrebováva. Tesniaca plocha uzatváracieho ventilu musí byť nútená uzavrieť ventil, aby sa dosiahlo tesnenie pri rovnakom kalibre, pracovnom tlaku a rovnakom hnacom zariadení.
Tesniace plochy uzatváracieho ventilu sa dotýkajú iba vtedy, keď sú úplne zatvorené, a pomerné kĺzanie násilne uzavretého jadra ventilu a tesniacej plochy je veľmi malé, takže opotrebenie tesniacej plochy je tiež veľmi malé. A uzatvárací ventil
Odieranie krytu je väčšinou spôsobené úlomkami pred jadrom ventilu a tesniacou plochou, alebo nesprávnym uzavretým stavom, ktorý spôsobuje vysokorýchlostné pranie média.
Keď je namontovaný uzatvárací ventil, médium môže vstupovať zospodu jadra ventilu a vstupovať zhora dvoma spôsobmi. Výhodou média vstupujúceho zospodu jadra ventilu je, že upchávka nie je pri zatvorenom ventile namáhaná a môže byť
Aby sa predĺžila životnosť tesnenia, je možné tesnenie vymeniť, keď je potrubie pred ventilom pod tlakom. Nevýhodou média vstupujúceho zospodu ventilového jadra je, že hnací moment ventilu je veľký, axiálna sila na drieku ventilu je veľká a driek ventilu sa dá ľahko ohnúť. Z tohto dôvodu je spôsob, akým médium vstupuje zospodu, vo všeobecnosti vhodný len pre ručné uzatváracie ventily s malými priemermi. Elektrický uzatvárací ventil vo všeobecnosti prijíma spôsob, akým médium vstupuje zhora, a nedostatok média, ktorý vstupuje zhora, je presne opačný ako spôsob vstupu zdola.
V porovnaní sposúvač, uzatvárací ventil má výhody jednoduchej konštrukcie, dobrého tesniaceho výkonu a pohodlnej výroby a údržby; nevýhodou je veľký odpor kvapaliny a veľká sila otvárania a zatvárania. Uzatváracie ventily a ventily sú úplne otvorené a úplne otvorené
Uzavretý ventil sa používa na odpojenie alebo pripojenie média a nie je vhodný na použitie ako regulačný ventil.
Rozsah použitia guľových ventilov a posúvačov je určený podľa ich vlastností. V menších priechodoch, kde sa vyžaduje lepšia tesnosť uzatvárania, sa často používajú uzatváracie ventily; v parných potrubiach a veľkých priemeroch
Vo vodovodnom potrubí, pretože odpor tekutiny sa vo všeobecnosti vyžaduje, aby bol malý, aposúvačsa používa.
Uzatvárací ventil sa používa v relatívne veľkom systéme na uzavretie uzatváracieho systému, zatiaľ čo uzatvárací ventil sa používa v relatívne malom systéme a hrá úlohu pri nastavovaní prietoku systému. Nemôže zatvoriť bránu podľa špecifikácie.
Ventily a uzatváracie ventily sa používajú v rôznych situáciách.
Uzatvárací ventil môže zachytiť a nastaviť prietok. Má malý pôdorys a malý objem. Obe sa dajú zavrieť. V prípadoch, keď sa nevyžaduje linearita prietoku, je možné prietok upraviť. Uzatvárací ventil má však vďaka svojim konštrukčným vlastnostiam veľký prietokový odpor, takže tam, kde je potrebné škrtenie, sa používa viac posúvačov. Navyše, bez ohľadu na to, či je uzatvárací ventil inštalovaný v prednej alebo v spätnej inštalácii, proces otvárania a zatvárania je vždy veľmi náročný, takže nemôže byť príliš veľký alebo sa nedá ľahko otvárať a zatvárať. Okrem toho má uzatvárací ventil vlastnosti dobrého jednosmerného tesniaceho účinku, takže je užitočný aj pri zamedzení spätného toku pracovnej tekutiny.
Štruktúrny rozdiel medziposúvača guľový ventil:
Dĺžka posúvača je kratšia ako dĺžka uzatváracieho ventilu a výška je vyššia ako dĺžka uzatváracieho ventilu. Inštalácia stúpacieho driekuposúvačtreba dávať pozor na výšku. Tomuto treba venovať pozornosť, keď je inštalačný priestor obmedzený. Uzatvárací ventil sa môže spoľahnúť na tesnosť tlaku média
Tesne uzavrite s tesniacou plochou, aby ste dosiahli efekt netesnosti. Pri otváraní a zatváraní sa jadro ventilu a tesniaca plocha sedla ventilu vždy dotýkajú a odierajú sa, takže tesniaca plocha sa ľahko opotrebováva aposúvačje blízko zatvorené.
Keď je tlakový rozdiel medzi prednou a zadnou časťou potrubia veľký, tesniaca plocha sa opotrebováva vážnejšie.
Principiálny rozdiel medziposúvača guľový ventil
Princíp činnosti posúvača sa líši od princípu guľového ventilu. Guľový ventil je typu vzostupného drieku a ručné koleso sa otáča a stúpa spolu s driekom. V posúvači sa ručné koleso otáča a driek ventilu sa pohybuje nahor. tok
Suma nie je rovnaká,posúvačmusí byť úplne otvorený, ale uzatvárací ventil nie je. Šoupátko nemá žiadne požiadavky na smer vstupu a výstupu a guľový ventil má špecifikovaný vstup a výstup.
Rozdiel v smere toku medzi posúvačom a globálnym ventilom:
Uzatvárací ventil je nízko a vysoko von. Z vonkajšej strany je zrejmé, že potrubie nie je na vodorovnej línii jednej fázy.
Prietoková dráha posúvača je na vodorovnej čiare. Zdvih posúvača je väčší ako zdvih uzatváracieho ventilu. Smer prúdenia posúvača je rovnaký pri vstupe z oboch strán.
Z pohľadu prietokového odporu je prietokový odpor vposúvačje pri úplnom otvorení malý a prietokový odpor uzatváracieho ventilu zaťaženia je veľký. Otváracia a zatváracia sila bežného posúvača je malá a médium môže prúdiť v dvoch smeroch.
Prietokový odpor bežných uzatváracích ventilov je 3-5 krát väčší ako u posúvačov. Pri otváraní a zatváraní je potrebné prinútiť ho zatvárať, aby sa dosiahlo tesnenie. Jadro ventilu guľového ventilu sa dotýka tesniaceho povrchu iba vtedy, keď je úplne uzavreté, takže tesniaca plocha je opotrebovaná
Je veľmi malý, pretože hlavnú silu prietoku je potrebné pridať na uzatvárací ventil pohonu, pozornosť by sa mala venovať nastaveniu mechanizmu riadenia krútiaceho momentu.
Rozdiel medzi tesniacou plochouposúvača guľový ventil:
Tesniaca plocha guľového ventilu je malá lichobežníková strana jadra ventilu (pozri detailne tvar jadra ventilu). Akonáhle jadro ventilu odpadne, je to ekvivalentné uzavretiu ventilu (ak je rozdiel tlakov veľký, samozrejme nie je tesne uzavretý, ale iba
Inverzný efekt nie je zlý),
Theposúvačje utesnená bočnou doskou jadra ventilu a tesniaci účinok nie je taký dobrý ako uzatvárací ventil a jadro ventilu nebude zatvorené ako uzatvárací ventil, keď jadro ventilu spadne.
